> GENEL BİLGİLER

 GENEL BİLGİLER

            İlçemiz, kuzeyden Kütahya’nın Altıntaş ve Afyon Merkez ilçesi, batıdan Uşak ilinin Banaz ve yine Kütahya ilinin Dumlupınar ilçesi, Güneyden Sandıklı ve Hocalar, doğudan Afyon Merkez ilçesi ve Şuhut ilçeleriyle çevrilidir.

       İlçe ovalık bir arazi üzerinde kurulmuştur. İlçe arazilerinin % 45’i ova niteliğindeki düzlüklerden oluşmaktadır. Arazinin % 31’i orta meyilli, % 21’i dik, % 3’ü sarptır.

         Sinanpaşa ve Sandıklı ilçeleri arasında uzanan Ahır dağları, Uşak ilinin Banaz ilçe sınırlarını da kaplar. Her iki yüzü de çam ormanlarıyla kaplıdır. Güneybatıda yağcı ormanları ve Devlet Orman İşletmesi vardır.

       İklim karakteri kara step özelliği arz eder. Kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları kurak ve sıcak geçmektedir.

       İlçenin nüfusu 2007 yılı genel nüfus sayımına göre, 42.651’dir. Bunun 4.013’ü ilçe merkezinde, 38.638 köy ve kasabalarda yaşamaktadır. Yüzölçümü ise 845 km²’dir.

       İlçede 40 ilköğretim okulu, 3 ortaöğretim okulu, 1 İmam Hatip Lisesi bulunmaktadır. 

       Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, açılan mesleksel kurslarda kursiyerlere makine nakışları, giyim, bina içi pratik elektrik tesisatçılığı, bilgisayar operatörlüğü, el sanatları, çiçekçilik, okuma-yazma ve daktilograf becerileri kazandırmaktadır.

       İlçenin 25 yataklı 1 Devlet Hastanesi, 13 Sağlık Ocağı, 9 Sağlık Evi halkın sağlık ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

       İlçede 500 kişi kapasiteli bir stadyum ve 12 spor kulübü bulunmaktadır.

       İlçede Köylere Hizmet Götürme Birliğine ait bir adet kapalı Halı Saha bulunmaktadır.

       İlçe de ekonominin temelini tarım oluşturur. Yüzölçümünün 72.000 hektarlık bölümü tarıma elverişlidir. Bunun 14.000 hektarı sulanabilir niteliktedir. Sulama, %80 oranında toprak-su kooperatifleriyle, kalanı ise, vatandaşların kendi çabaları ve sondajla yapılmaktadır. Yetiştirilen başlıca ürünler bezelye, haşhaş, buğday, arpa, pancar, patates, ayçiçeğidir. Meyve olarak daha çok elma ve vişne yetiştirilmektedir.

       İlçe ekonomisinde hayvancılık önemli bir yer tutar. Ova kesiminde büyükbaş hayvan besiciliği yanında, kültür ırkı süt inekçiliği de gelişmiştir. Dağlık bölgelerde daha ziyade küçükbaş hayvancılığı yapılmakta, koyun ve keçi yetiştirilmektedir. İlçede kök boyalı kilim ve halı dokumacılığı da yaygındır.

       Orman varlığı açısından, ilçe, Türkiye ortalamasının üzerindedir. Akören-Gecek Gediği, Merkez Çiğiltepe, Nuh, Taşoluk, Güney Kasabaları ile Yıldırım Kemal Köyünde ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır. Ağaçlandırma çalışmalarının tamamından olumlu sonuçlar alınmıştır.

       İlçede Tazlar köyü orman içi piknik alanı, Yörükmezarı Köyü Çataloluk Piknik alanı, Başkomutan Milli Parkı, Büyük Taarruz Şehitliği, Çiğiltepe Albay Reşat Anıtı, Yıldırım Kemal Şehitliği, Sinanpaşa ve Kureyş Baba (Boyalı) Külliyeleri, Otuziki İnler, Çobanözü Su Uçtuğu, Sinanpaşa Kuruçay Barajı, Kırka, Tınaztepe, Savran, Taşoluk ve Nuh Göletleri gezilip görülecek yerlerdir. 

    Her yıl Zafer Haftası içerisinde şenlik ve kutlamalar yapılmakdadır.

Email : iletisim@sinanpasa.bel.tr Santral 0 272 311 77 48 - Fax 0 272 311 71 38